FacebookTwitterVKontakteПідписатися на RSS


Додаток 2

до листа Донецького регіонального

центру оцінювання якості освіти

від ________ 2020 р. № _______________________


Шановні учасники ЗНО!

Розпочинаємо знайомство з сайтом Донецького регіонального центру оцінювання якості освіти та його соціальними мережами!

Нам дуже хочеться, щоб інформація з сайту допомогла Вам у підготовці до ЗНО.

А по завершенню знайомства ми запропонуємо декілька пошукових завдань.


Адреса нашого сайту - https://test.dn.ua/

Саме тут, за вкладкою до меню ЗНО/ДПА, розміщується актуальна інформація з питань зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року та пробного ЗНО. Сторінки адаптовані до мобільних додатків.


І розділ. «Календар ЗНО - 2021» https://test.dn.ua/grafik-zno/

Ви дізнаєтеся:

  • коли подавати документи на реєстрацію;
  • у які терміни буде розміщено запрошення – перепустку до пункту тестування, з якої дізнаєтеся, де Ви будете проходити ЗНО;
  • коли будуть оголошені результати ЗНО тощо.

ІІ розділ. «Готуємось до ЗНО» https://test.dn.ua/gotuiemosya-do-zno/


  1. У розділі є посилання на сторінки сайту Українського центру оцінювання якості освіти, де розміщено:
  • новації ЗНО 2021 https://testportal.gov.ua/novatsiyi-grafik-predmety/,
  • характеристики сертифікаційних робіт із предметів зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року https://testportal.gov.ua/zno-2021-2/ . З’ясуйте, скільки завдань у тесті, скільки часу відводиться на його виконання, як оцінюються завдання тесту, якою є схема оцінювання завдань відкритої форми?
  • демонстраційні варіанти сертифікаційних робіт з української мови, української мови і літератури, математики за профілем вашого навчання:
  • з української мови https://testportal.gov.ua/ukrayinska-mova-i-literatura-2021/
  • з математики: https://testportal.gov.ua/matematyka-2021/

Роздрукуйте зошити, попрацюйте в них. Зверніть увагу на новий формат завдань, у тому числі і власного висловлення.

А за посиланням http://testportal.gov.ua/testy-mynulyh-rokiv/ - Український центр оцінювання якості освіти розмістив вичерпну інформація про перебіг ЗНО минулих років. Бажаєте - роздрукуйте зошит за будь-який рік ЗНО, попрацюйте у ньому, перевірте себе за правильними відповідями, скористайтеся таблицями переведення тестових балів у 12-бальну та 200-бальну шкалу.

Пам’ятайте, що ці таблиці у 2021 році будуть розроблені та оприлюднені лише після оголошення результату з певного предмету і матимуть інший вигляд.

2) Вже час визначатися з напрямком підготовки та спеціальністю, яку Ви вирішили обрати для своєї майбутньої професії. У цьому розділі Ви можете ознайомитися з Умовами прийому на навчання для здобуття вищої освіти.

УВАГА! Обов’язково перевірте, які предмети потрібні на ЗНО за обраною Вами спеціальністю у 2021 році. Відбулися значні зміни у порівнянні з 2020 роком! В додатку 4 до Умов прийому Ви дізнаєтеся, які предмети потрібні для вступу на ту чи іншу спеціальність. Саме тут зазначено, який предмет є обов’язковим: українська мова чи українська мова і література.


3) Радимо також обов’язково скористатися безкоштовними тренувальними онлайн-ресурсами для тестування та випробувати свої знання на тестах минулих років за посиланнями:

- http://lv.testportal.gov.ua:8080/ - перевага ресурсу: можливість обирати тему за всіма предметами та заздалегідь побачити, над якими темами ще варто попрацювати.

-http://zno.osvita.ua/ - перевага ресурсу: це тестування з тією ж кількістю та формами завдань як і в сертифікаційних роботах ЗНО, оскільки зібрані реальні тести попередніх років. Є можливість одразу отримати консультацію у вигляді правил до завдання, яке пропонується, не шукаючи його у додаткових довідниках, що дуже зручно. Для доступу до консультацій потрібно зареєструватися на сайті. Після виконання всіх тестів Вам будуть надані правильні відповіді на всі завдання та розраховано ваш результат у тестових та рейтингових балах.

- iLearn (https://ilearn.org.ua/)– це безкоштовна гейміфікована платформа з навчальними онлайн-курсами, тестами та вебінарами для всіх, хто бажає навчатися та успішно скласти ЗНО.

- Студія онлайн-освітиEdEra - безкоштовна платформа підготовки до ЗНО з англійської мови, української мови і літератури, математики, історії та біології.

- Prometheus- безкоштовні курси з підготовки до ЗНО з математики, української мови і літератури та історії України.


4) Якщо Ви обрали для ЗНО/ДПА історію України, то варто скористатися онлайн-тренінгами за посиланням http://lvtest.org.ua/index.php/pidhotovka-do-testiv :

  • Перелік пам'яток архітектури та образотворчого мистецтва, які містить програма ЗНО з історії України;
  • Історичні персоналії для візуального розпізнавання;
  • Тренажер з історії України «Карти (мапи)» з коментарем до кожного завдання - http://lv.testportal.gov.ua:82/traneeHistory/edusite/maps.html

5) Якщо Ви обрали для ЗНО/ДПА іноземну мову, готуючись до аудіювання, скористайтеся ресурсами на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Аудіофайли з іноземних мов, які використовувалися для аудіювання попередніх років, Ви зможете знайти на сайті УЦОЯО в розділі «ЗНО/ДПА» на сторінках «Учаснику зовнішнього оцінювання» - «Тести минулих років».

Наприклад: за посиланням http://testportal.gov.ua/anglijska-mova-2019/ розміщено аудіофайл з англійської мови 2019 року. Прослухайте обов’язково!!!!


ІІІ розділ. «Пробне ЗНО» https://test.dn.ua/probne-zno/

Немає нічого кращого, ніж практика. Тому запрошуємо взяти участь у пробному ЗНО 2021 року!

Реєстрація на пробне ЗНО 2021 буде проходити на сайті регіонального центру з 05 по 19 січня 2021 року за посиланням https://prob.test.dn.ua/

З детальною інформацією про умови реєстрації осіб, які виявили бажання брати участь у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні, можна буде ознайомитися вже з 01 грудня 2020 року.

Тестування з усіх навчальних предметів (українська мова, українська мова і література, історія України, математика, математика (завдання рівня стандарту), біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька та французька мови) відбудеться 10 квітня 2021 року. Тобто, у 2021 році кожен учасник зможе вибрати лише один предмет для проходження пробного ЗНО.

Також кожен зареєстрований учасник, крім обраного для пробного ЗНО предмету, зможе додатково завантажити тестові зошити з усіх навчальних предметів із переліку предметів ЗНО-2021, пройти тестування вдома, після чого внести свої відповіді на спеціальний сервіс визначення результатів.


VІІІ розділ. «ЗНО 2021 – відповіді на питання» - https://test.dn.ua/zno-2021/ . Ви можете поставити своє запитання на сторінці https://test.dn.ua/faqs/


Наступного разу, у січні, більш детально проаналізуємо інформацію

щодо реєстрації на ЗНО

Запрошуємо приєднатися до нас:

  • у соціальній мережі Іnstagram - https://www.instagram.com/ZNO_DON/
  • на youtube каналі ДРЦОЯО - https://www.youtube.com/user/DonetskiyRCOKO
  • у соціальній мережі Facebook - https://www.facebook.com/DRCOKO/
  • на Telegram каналі ДРЦОЯО - https://t.me/ZNO_DON

А тепер підсумуємо результати ознайомлення з сайтом.


  1. У скільки етапів буде проходити оголошення результатів ЗНО 2021 року? Помножте це число на кількість навчальних предметів, які ви маєте право обрати у 2021 році.
  2. Помножте отримане число на кількість бланків відповідей сертифікаційної роботи з української мови і літератури.
  3. Додайте до отриманого числа кількість хвилин, відведених на тренувальне тестування по розділах програми на сайті Львівського регіонального центру.
  4. Помножте отримане число на дату останнього оголошення результатів ЗНО з української мови,української мови і літератури, історії України та біології.
  5. Відніміть від отриманого числа максимально можливу кількість балів за рейтинговою шкалою (для вступу до закладу вищої освіти).
  6. Відніміть від отриманого результату кількість хвилин, відведених на виконання сертифікаційної роботи з історії України та кількість предметів ДПА, які Ви маєте пройти у 2021 році.

Якщо в результаті Ви отримали 2021, то це означає, що ознайомлення з сайтом пройшло успішно.


Вітаємо з прийдешнім 2021 роком!!!


Нехай ЗНО 2021року буде для Вас успішним!!!


У січні 2021 року ми продовжимо розмову вже про реєстрацію та про пункти проведення ЗНО, додаткову сесію ЗНО.


До нових інформаційних зустрічей!


ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Зовнішнє оцінювання проводиться з метою забезпечення прав осіб на рівний доступ до вищої освіти та оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.

Участь у зовнішньому оцінюванніможе взяти особа, якамає повну загальну середню освітуабоздобуде її в поточному навчальному роціта зареєструвалася відповідно до встановлених вимог.

Зовнішнє оцінювання проводиться щороку з використанням технологій педагогічного тестування. Завдання сертифікаційних робіт укладаються Українським центром відповідно до програм зовнішнього оцінювання з певних навчальних предметів.

Строки організації та проведення зовнішнього оцінювання, перелік навчальних предметів, з яких проводиться зовнішнє оцінювання, та мов національних меншин, якими здійснюється переклад текстів, визначаються наказами Міністерства освіти і науки України.

Учасникам зовнішнього оцінювання створюються рівні умови шляхом стандартизації процедур проведення зовнішнього оцінювання.

Для учасників з особливими освітніми потребами в пунктах зовнішнього оцінювання створюються особливі (спеціальні) умови для проходження оцінювання.

Результатом зовнішнього оцінювання є кількісна оцінка рівня навчальних досягнень учасника зовнішнього оцінювання.

Результати зовнішнього оцінювання використовуються:

  • для визначення конкурсного бала під час відбору осіб, які вступають на навчання до закладів вищої освіти для отримання ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра і спеціаліста медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної освіти;
  • як оцінки за державну підсумкову атестацію за освітній рівень повної загальної середньої освіти;
  • для визначення стану функціонування системи загальної середньої освіти та прогнозування її подальшого розвитку.

Результати з певного навчального предметавизначаються за:

  • рейтинговою шкалою 100-200 балів– для усіх учасників, які подолали поріг «склав / не склав»
  • критеріальною шкалою 1-12 балів– для учасників з числа випускників системи середньої освіти поточного навчального року, які обрали цей навчальний предмет для проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього оцінювання.

Визначення тестового бала здійснюється на основі схем нарахування балів за виконання завдань сертифікаційної роботи, розроблених Українським центром для відповідного предмета, та схем оцінювання завдань відкритою форми з розгорнутою відповіддю.

Рішення про встановлення порога «склав / не склав» ухвалює експертна комісія з визначення рейтингової оцінки. З урахуванням установленого порога «склав / не склав» здійснюється генерування таблиці за шкалою 100-200 балів.

Таблиці за шкалою 1-12 балів розробляються та ухвалюються експертною комісією з визначення оцінки рівня навчальних досягнень.

Офіційне оголошення результатівзовнішнього оцінювання здійснюється шляхом їх розміщення на інформаційних сторінках учасників зовнішнього оцінювання:

  • з української мови і літератури, математики, історії України, англійської, іспанської, німецької, французької мов – не пізніше ніж через 25 календарних днів після проведення зовнішнього оцінювання із зазначених предметів;
  • з інших предметів – не пізніше ніж через 14 календарних днів.

Результати зовнішнього оцінювання у вигляді рейтингових оцінок за шкалою 100-200 балів передаються Українським центром до відповідного реєстру в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Реєстрація на ЗНО 2021

Реєстрація осіб, які виявили бажання пройти в 2021 році зовнішнє незалежне оцінюваннятриватиме з 01 лютого по 05 березня 2021 року.

Реєстраційну картку необхідно сформувати за допомогою спеціального сервісу «Зареєструватися», який почне працювати 01 лютого 2021 року.Одним із перших кроків є обрання категорії особи. Будьте уважні:

  • Якщо ви у 2021 році завершуєте навчання в закладі загальної середньої освіти (школа, гімназія, ліцей тощо), а отже складаєте ДПА – ваша категорія «Випускник закладу загальної середньої освіти 2021 року».
  • Якщо ви є учнем (студентом, слухачем) закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобуваєте в поточному році повну загальну середню освіту, а отже складаєте ДПА – ваша категорія «Учень (слухач) закладу професійної (професійно-технічної) освіти».
  • Якщо ви є студентом закладу вищої освіти (коледж) і здобуваєте в поточному році повну загальну середню освіту, а отже складаєте ДПА – ваша категорія «Студент закладу вищої освіти».
  • Якщо ви вже маєте атестат (здобули повну загальну середню освіту в попередні роки), незалежно від того, де ви навчаєтеся зараз (чи продовжуєте навчатися), – ваша категорія «Випускник минулих років».
  • Якщо ви навчаєтесь у закордонному закладі освіти та здобуваєте в поточному році повну загальну середню освіту, – ваша категорія «Випускник, який здобуде в 2021 році повну загальну середню освіту в закордонному закладі освіти».

Випускники закладів загальної середньої освіти 2021 року, слухачі професійних (професійно-технічних) закладів та студенти закладів вищої освіти І-ІІ р.а., які отримують повну загальну середню освіту у 2021 році,надають документи до свого закладу освіти. Заклад освіти надсилає комплекти реєстраційних документів із супроводжуючим листом до регіонального центру.ПРОЦЕДУРА РЕЄСТРАЦІЇ ОСІБ, ЯКІСКЛАДАЮТЬ ДПАУ ФОРМІ ЗНО

Випускники минулих років (тобто особи, щовже мають документ про повну загальну середню освіту, незалежно від того, де навчаються зараз (чи продовжують навчатися)),можуть оформити заяву-реєстраційну картку самостійно, скориставшись спеціальним сервісом«Зареєструватися»,який почне працювати 01 лютого 2021 року. Комплект реєстраційних документів потрібно надіслати рекомендованим листом на адресу, що буде зазначена у контрольно-інформаційному листі до заяви-реєстраційної картки. Також можна буде звернутися за допомогою до одного з пунктів реєстрації.Мережа пунктів реєстрації учасників зовнішнього незалежного оцінювання 2021 рокубуде розміщено до 22 січня 2021 року.ПРОЦЕДУРА РЕЄСТРАЦІЇ ОСІБ, ЯКІНЕ СКЛАДАЮТЬ ДПАУ ФОРМІ ЗНО

Кожен із зареєстрованих за номером реєстраційної картки може відслідковуватистан опрацювання реєстраційних документів ЗНО 2021. Система фіксує день і час отримання документів регіональним центром та всі етапи їх опрацювання: обробки заяви-реєстраційної картки, друку сертифіката, відправки рекомендованого листа із реєстраційними документами регіональним центром. Також вказується номер поштового відправлення для відслідковування відправлень на сайті Укрпошти. Якщо документи мають недоліки, то у системі буде зазначено коли і з яких причин отримано відмову.

УВАГА!Реєстрація вважається завершеною тільки після отримання від регіонального центру оцінювання якості освіти:1. Бланка сертифіката учасника ЗНО;2. Реєстраційного повідомлення від Донецького РЦОЯО;3. Повідомлення про створення особливих умов проходження зовнішнього оцінювання (тільки для осіб, які надали відповідний висновок закладу охорони здоров’я).

За результатами реєстрації Вам буде створеноінформаційну сторінку, доступ до якої здійснюється за номером сертифіката та PIN-кодом, наданими у ньому. Там же буде розміщено Інформаційний бюлетень «Зовнішнє незалежне оцінювання. 2021 рік»;

Внесення змінВнести змінидо реєстраційних даних можназ 01 лютого по 05 березня 2021 рокутількипісля отриманняВами від регіонального центру оцінювання якості освітисертифікатаучасника зовнішнього незалежного оцінювання. Для перереєстрації потрібно внести зміни до реєстраційних даних за допомогою спеціального сервісу«Внести зміни», розміщеного на веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти.Вхід до сервісу – за номером і пін-кодом Сертифіката. Вам потрібно буде повторно сформувати комплект реєстраційних документів,вклавши до нього отриманий раніше Сертифікат. Пакет документів треба подати до відповідного регіонального центру в той самий спосіб, у який це було здійснено під час реєстрації.

Відмова в реєстраціїУ разі отримання рішення про відмову в реєстрації (перереєстрації) Ви отримаєте витяг із протоколу засідання регламентної комісії, у якому буде зазначена причина відмови.Якщо Ви можете усунути причини, що стали підставою для прийняття такого рішення, до 05 березня 2021 року,створіть нову реєстраційну картку, скориставшись сервісом«Зареєструватися», сформуйте пакет реєстраційних документів та передайте до закладу освіти, у якому навчаєтесь (якщо складатимете ДПА у формі ЗНО), для подальшої відправки документів до регіонального центру. Якщо ви випускник минулих років, то комплект реєстраційних документів ви надсилаєте рекомендованим листом самостійно.

Додатковий період реєстраціїдля участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінюваннядля окремих категорій осібтриватиме з 06 по 18 травня 2021 року.

УСПІХУ ДОСЯГАЄ ТОЙ, ХТО РЕЄСТРУЄТЬСЯ ВЧАСНО ТА БЕЗ ПОМИЛОК!

ПРОБНЕ ЗНО 2021 року

В2021році можна буде і ознайомитися з процедурою проведення ЗНО під час пробного тестування з одного з навчальних предметів, і перевірити рівень своїх навчальних досягнень зусіх інших навчальних предметів ЗНО (у разі внесення відповідей на спеціальний сервіс).Пробне зовнішнє незалежне оцінюванняпроходить з метою ознайомлення всіх охочих із процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання, структурою та змістом сертифікаційної роботи (тестового зошита), і є важливою складовою підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання.Вартістьпробного ЗНО буде розміщена на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освітидо 09 грудня 2020 року.З детальною інформацієюпро умови реєстраціїосіб, які виявили бажання брати участь у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні, можна буде ознайомитисядо 09 грудня 2020 року.

Реєстраціядля участі у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні буде проходитиз 05 по 19 січня 2021 року на сайті регіонального центру

До 25 березня 2020 рокуна інформаційних сторінках«Особистий кабінет учасника пробного ЗНО»буде розміщеноінформацію про час і місце проходження пробного зовнішнього незалежного оцінювання(запрошення-перепустки) таінформацію про сервіс «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання».

Графік проведення пробного ЗНО:З огляду на епідеміологічні загрози у 2021 році кожний учасник / кожна учасниця зможе вибрати лише один предмет для проходження пробного ЗНО. Тестування зусіх навчальних предметів (українська мова, українська мова і література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька та французька мов) відбудуться10 квітня 2021 року.Кожний зареєстрований учасник крім обраного для пробного ЗНО предмету зможе додатково завантажити тестові зошити з усіх навчальних предметів із переліку предметів ЗНО-2021, пройти тестування вдома, після чого внести свої відповіді на спеціальний сервіс визначення результатів.Результатипробного ЗНО-2021 для осіб, які введуть свої відповіді на спеціальному сервісі, буде оприлюднено на їхніх інформаційних сторінках16квітня 2021 року.З огляду на те, що деякі здобувачі освіти не мають змоги постійно відвідувати заклади освіти, Український центр оцінювання якості освіти спільно з ГС «Освіторія» і МФ «Відродження» планують підготувати низку відеороз’яснень до завдань пробного ЗНО-2021. Нагадаємо, що минулорічні відеоматеріали доступні наyoutube каналіГС «Освіторія», а такожна платформі iLearn.

Слідкуйте за новинами нашого сайту щодо подальшої інформації.Для отримання додаткової інформації телефонуйте за номерами:• з організаційних питань – (06264) 2-03-51, (06264) 2-03-52, (097) 283-51-94 (організаційно – методичний відділ);• (06264) 2-02-58 (приймальня);• з технічних питань – (06264) 2-02-59, (095) 523-30-74 (відділ інформаційних технологій).УСПІХІВ ДОСЯГАЄ ТОЙ, ХТО ТРЕНУЄТЬСЯ!

ГРАФІК ПРОВЕДЕННЯ ЗНО-2021

ХІМІЯ 21 травня

ІСПАНСЬКА МОВА 24 травня

НІМЕЦЬКА МОВА 24 травня

ФРАНЦУЗЬКА МОВА 24 травня

АНГЛІЙСЬКА МОВА 25 травня

МАТЕМАТИКА 28 травня

УКРАЇНСЬКА МОВА 01 червня

УКРАЇНСЬКА МОВА

І ЛІТЕРАТУРА 01 червня

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ 04 червня

ФІЗИКА 07 червня

БІОЛОГІЯ 10 червня

ГЕОГРАФІЯ 15 червня


https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-pidgotovku-do-provedennya-u-2021-roci-zovnishnogo-nezalezhnogo-ocinyuvannya-rezultativ-navchannya-zdobutih-na-osnovi-povnoyi-zagalnoyi-serednoyi-osviti

Посилання на спільноти Донецького РЦОЯО:

https://t.me/ZNO_DON

https://www.instagram.com/ZNO_DON/https://www.instagram.com/ZNO_DON/

https://www.facebook.com/DRCOKO/

https://youtu.be/0wrf7UkXsak


Поради психолога учням по підготовці до ЗНО

РОЗПОРЯДОК ДНЯ:

Харчуватися слід три-чотири рази на день. Мед, горіхи, молочні продукти, риба, м'ясо, овочі та фрукти забезпечать баланс необхідних вітамінів і мінералів в організмі й відновлять енергетичні витрати. Нормальний здоровий сон і відпочинок зменшать наванта­ження на нервову систему. Не варто відмовлятись від звичних занять спортом – це буде своєрідним відпочинком.Слід пам'ятати про біоритмо-логічні особливості: «сова» не­ефективно працює з 6 – 8 год. ранку, а «жайворонок» навряд чи буде працездатним до 2 – 3 год. ночі. В усіх людей рівень біологічної активності знижений із 17 до 18 години.Можна вживати тонізуючі препарати, наприклад, із женьшеню чи елеутерококу. Каву краще пити вранці й небагато, лише для того, щоб прокинутися (для тих, хто звик саме так розпочинати свій день). Кава підсилює нервовість і тривожний стан у невпевнених собі людей. Заспокійливі медичні препарати зовсім не потрібні, їх можна вживати лише за призначенням лікаря.

ПРАВИЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ ВИВЧЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ:

Спочатку слід переглянути весь матеріал і розподілити його таким чином: якщо треба вивчити 100 питань за чотири дні, то в перші два дні вивчається 70% усього обсягу, третього дня – решта, четвертого – повторюють вивчене. При цьому складні теми варто чергувати з простішими – не обов'язково вчити всі питання поспіль. Є й деякі психологічні закономірності, які слід враховувати:

1. Найкраще запам'ятовується інформація, викладена на початку і наприкінці тексту. Середина зазвичай швидко «вилітає» з голови. Тому під час запам'ятовування та повторення слід приділити увагу середині тексту.2. Повторювати треба не механічно, а вдумливо, зосередившись на змісті. Інформація після і «завантаження» в мозок, якщо її не повторити, утрачається на 20 – 30% упродовж перших 10 год. Щоб цього не сталося, слід прочитати текст, повторити його вдруге, через 20 хв. – утретє, а через 8 – 10 год. – учетверте, і ще раз – через добу.Тільки після цього можна бути впевненим у тому, що інформація міцно «оселилася» в голові.3. Особливість «упізнавання». Дивлячись на текст, відчуваєш, що колись це все бачив, читав, отож вирішуєш, чи витрачати час на це питання не варто й можна переходити до наступного. Насправді ж це – несвідомий самообман. І якщо не вивчити уважно те, що здається таким знайомим, на іспиті можна не відповісти на таке «знайоме» запитання.4. Запам'ятати можна найкраще, якщо знати, що є «найближчим»: текст, малюнок, логічна схема.5. Слід спробувати знайти щось цікаве у найнуднішому матеріалі, адже цікаве запам'ятовується набагато легше. Можна готуватися до іспитів удвох, адже одна голова добре, а дві – краще. Підготовка до іспиту вдвох має свої переваги, якщо поставитися до цього серйозно й сумлінно. Учити разом не варто, а от повторювати навіть бажано. Це краще робити напередодні іспиту.

Готуватися можна й так:перший день – самостійне вивчення, другий – повторення й переказування один одному. Було б добре розділити теми за інтересами, за складністю, за ступенем засвоєння: один розповідає те, що другий раніше не вивчив. Розповідати треба чітко, детально, емоційно. Можна проводити «репетиції» перед іспитом і наодинці: ставити собі запитання, уголос відповідати, привчатися слухати своє мовлення.

Шпаргалка — річ потрібна. Використання шпаргалок на іспиті найчастіше закінчується дуже сумно. Вони потрібні лише тим, хто краще запам'ятовує матеріал при конспектуванні, – викладений коротко (у вигляді тез), він краще тримається у пам'яті. Шпаргалки зручно перечитувати перед самим іспитом, а от брати на іспит не варто.

«СПОКІЙНО, ТІЛЬКИ СПОКІЙНО»:

Так завжди в екстремальних ситуаціях казав Карлсон. Слід скористатися його порадою. Адже нервують завжди ті, хто погано знає матеріал. Ті, хто зовсім нічого не знає, зазвичай спокійні. Ті, хто знає матеріал добре чи на середньому рівні, нажахані до останньої хвилини, поки не отримають оцінку. Щоб подолати свій страх, можна розповідати самому собі вивчений матеріал, начебто на іспиті. Уявіть складну ситуацію на іспиті й знайдіть із неї вихід. Поставте самі собі підступні запитання й дайте на них відповідь –переборіть свій страх ще до іспиту. Згадайте випадки свого успіху, подумки відчуйте їх іще раз. Спробуйте вдатися до аутогенного тренування. Налаштуйтеся на те, що «у мене все вийде» й повторюйте ці слова перед сном. На іспиті не втрачайте самовладан­ня у складний момент, хоч це й нелегко. Згадайте про почуття гу­мору – іноді воно виявляється і в екзаменаторів. Складіть план відповіді на іспиті – це теж заспокоює.

РЕКОМЕНДАЦІЇ УЧНЯМ ІЗ ПРОБЛЕМ ТЕСТУВАННЯ
ТРЕНУЙСЯ!

Перед офіційним тестуванням варто виконувати якнайбільше опублікованих тестів — просто заради тренування. Не можна навчитись добре вирішувати тести, не виконуючи їх самих, примінюючи цю практику іншими видами контролю і самоконтролю. Ці тренування не тільки призводять до знайомства з типовими конструкціями тестових завдань, а й дають вам інший досвід — самоспостереження й оптимальної саморегуляції під час тестуваня.

ПОСПІШАЙ!

Тренуйся із секундомером у ракух. Порівнюйте час, потрібний для виконання тестів. Обмежуйте його. Без подібних обмежень, що змушують працювати в максимально швидкому темпі, без імітації змагальної ситуації неможливо змоделювати той стресс ( напругу ), що викликає будь-яке тестування.

ВИПРОБОВУЙ!

У тренуваннях застосовуйте правильну тактику, тобто додержуйтесь усіх рекомендацій, як правильно вирішувати окреме завдання чи тест у цілому. Наприклад, не слід двічі перечитувати малозрозумілу інструкцію, а треба відразу ж познайомитися з варіантами відповідей. Тоді зміст відповідей прояснить вам, що сааме є необхідним в інструкції до данного завдання. Це конкретний приклад тактики, яку треба випробувати. Її можна освоїти й ефективно застосовувати, тільки активно тренуючись у тестуванні.

УГАДУЙ!

Якщо ви впевнені у виборі, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь відповіді перед іншими, то інтуїції варто довіряти. Така довіра, як правило, призводить до приросту балів.

ПРОПУСКАЙ!

Треба навчитися пропускати важкі чи незрозумілі завдання. Пам’ятайте: у тесті завжди знайдуться такі завдання, з якими ви обов’язкововпораєтесь. Просто нерозумно не дібрати балів тільки тому, що ви недобрались до «своїх» завдань, а застрягли на тих, навчальний матеріал яких вам невідомий. Звичайно така тактика може принести успіх далеко не завжди. Якщо тестпобудований за принципом «сходів» і починаєтьсяз легких запитань, то не варто пропускати всі перші завдання.

ВИКЛЮЧАЙ!

Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати відразу правильну відповідь, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод вилючення дозволяє концентрувати увагу всього на одній-двох ознаках (а це легше), а не відразу на п’ятьох-сімох (що набагато складніше)

СКОРОЧУЙ ВИБІР!

Якщо кілька відповідей (1-2) із чотирьох чи п’яти варіантів здаються вам зовсім невідповідними, а інші —підходящимиз рівною ймовірністю, то в цьому випадку правильніше буде не пропускати це завдання, намагатисьвибрати відповідьз інших просто навмання. Шляхом такої тактикиви отримаєте більше балів. Це — теорія ймовірності. Адже «негативнее знання» (про те, яка відповідь свідомо не годиться)- це теж знання, і нерозумно відмолятися від його використання.

ДУМАЙ ТІЛЬКИ ПРО ПОТОЧНЕ ЗАВДАННЯ!

Коли ви бачите завдання(питання), забувайте все, що було в попередньому: як правило, завдання в тестах не пов’язані одне з одним, тому знання, які ви застосовували в одному(уже вирішеному вами), як правило не допомогають, а тільки заважаютьсконцентруватись і правильно вирішити інше завдання.

ЧИТАЙ ЗАВДАННЯ ДО КІНЦЯ!

Поспіх не повинен призводити до того, що ви будете намагатись зрозуміти умови завдання з «першими словамим» й добудувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.

НЕ ЗАСМУЧУЙСЯ!

У будь-якому професійно підготовленому тесті чимало завдань, з якими ви просто не зможете впоратись (так заплановано). Більше того, усі 100% завдань зможуть виконати лише одиниці! Тому ніякого сенсу розхлюпувати емоційну енергію на передчасну досаду.Навіть, якщо вам здається, що ви допустили занадто помилок і просто завалили тест, пам’ятайте, що дуже часто відчуття є помилковим: при порівнянні ваших результатівз іншими може з’ясуватись, що інші допустили ще більше помилок. У підсумку ви одержите якщо не найвищий бал, то цілком пристойний. Ця установка особливо знадобиться «круглим відмінникам», які звикли при звичайних методах контролю домагатися максимального результату. Якщо ви хочете стати класним «тестовим бійцем», навчайтесь не тільки наносити удари, а й тримати їх (якщо висловлюватись термінами боксу). Треба категорично відмовитись від «комплексу відмінника», який не звик непохитно переносити окремі локальні невдачі.

ЗАПЛАНУЙ ДВА КОЛА!

Заплануйте середній час на кожне завдання таким чином, щоб за дві третини (максимум три чверті) сеансу пройти всі завдання «за першим колом». Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких для вас «своїх» завданнях, а потім зможете подумати й добрати щось на важких, які вам спочатку довелося пропустити. (Подібни й рецепт, на жаль не годиться для комп’ютерних тестів, які часто не дозволяють повертатись до попередніх завдань даоі, ніж на один крок.)

ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ЗНО

Екзаменаційні матеріали містять завдання різного рівня складності, але всі вони розроблені відповідно до програми ЗНО. Серед них завжди є такі, що Ви можете виконати швидко й правильно. Частина завдань відповідає вищому рівню складності, проте й вони передбачені шкільною програмою, а отже, доступні для виконання. Перед початком роботи не пошкодуйте кількох хвилин, щоб опанувати хвилювання. Пригадайте про ритмічне дихання, аутогенне тренування. Подихайте глибоко, заспокойтеся. Будьте уважні! На початку тестування Вам повідомлять необхідну інформацію (як заповнювати бланк, якими літерами писати). Від того, наскільки точно Ви будете дотримувати цих правил, залежить успішність виконання тесту. Зосередьтеся! Ознайомившись із бланками відповідей і тестовим зошитом, зосередьтеся й забудьте про тих, хто навколо. Для Вас мають існувати тільки завдання тесту й годинник, що регламентує час. Поспішайте не поспішаючи! Не бійтеся! Жорсткі рамки тривалості тестування не мають впливати на якість Ваших відповідей. Перед тим, як записати відповідь, перечитайте завдання двічі і переконайтеся, що Ви правильно зрозуміли інструкцію чи умову завдання. Розпочинайте з простих завдань! Спочатку відповідайте на запитання, у яких повністю впевнені, пропускайте ті, що викликають сумніви. Коли заспокоїтеся, увійдете в робочий ритм, перестанете хвилюватися, ваша енергія буде спрямована на завдання, що викликають труднощі. Уважно ознайомтеся зі змістом завдання! Не прагніть зрозуміти умову завдання «за першими словами», щоб зекономити час. Це може призвести до прикрих помилок навіть під час виконання найлегших завдань. Думайте тільки про поточне завдання! Завдання в тесті не пов’язані між собою, тому способи їх виконання можуть бути різними. Не намагайтеся наступне завдання виконати за аналогією до попереднього. Думайте тільки про те, що кожне нове завдання — це шанс набрати бали. Не втрачайте оптимізму! Прагніть виконати всі завдання, але пам’ятайте, що це не завжди можливо. Враховуйте, що кількість виконаних завдань цілком може бути достатньою для гарного результату.

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ

1. Запорукою підтримання інтелектуальної форми є добра фізична форма.

2. Перш, ніж починати роботу, усвідом, що ти повинен зробити, скільки це має забрати часу, визнач порядок роботи.

3. Плануючи графік роботи, пам’ятай, що найвища продуктивність праці настає через 20-30 хв. після початку роботи. Найскладніше завдання доцільно виконувати саме тоді. Простіші й цікавіші — наприкінці. Проте, якщо тобі важко, починай роботу з цікавішого.

4. Заздалегідь облаштуй своє робоче місце так, щоб тебе нічого не відволікало від виконання завдань, а всі потрібні предмети були напохваті.

5. Намагайся у процесі роботи дотримуватися визначеного графіка.

6. Починай роботу, відпочивши. Найкращий відпочинок — 1,5-2 год. сну або прогулянка, спорт, допомога батькам по господарству, але не більше, інакше знову втомишся.

7. Першу годину можна працювати без перерви, а далі мають бути 5-10-хвилинні перерви через кожні 40-50 хв. напруженої роботи, під час яких можна виконувати фізичні вправи для релаксації. Не роби відпочинок тривалим.

8. Якщо якесь завдання не можеш виконати одразу, не розгублюйся, спробуй повторити за якийсь час.

9. Також май на увазі: розпочинати будь-яку серйозну роботу, розумову чи фізичну, варто не раніше, ніж через 20-30 хв. після доброї порції їжі. Перед навчанням не бажано вживати жирну їжу, бо від неї хилить на сон — організм зосереджується на перетравленні калорійних продуктів і кров від мозку прибуває до шлунка.

10. Залежно від психологічного типу («жайворонок» або «сова») максимально використовуй вранішній або вечірній час.

11. Не втрачай почуття впевненості у власних силах. Якщо це раптом трапилося, скороти обсяг завдань, щоб виконати їх успішно. Тримайся на позиції переможця, але не бійся й поразок. Перемога не завжди приходитьдо найсильнішого чи найспритнішого, але рано чи пізновона приходить до того, хто повірить у себе.

Кiлькiсть переглядiв: 1175

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.